Як вибрати футбольний м'яч дитині?

Дуже часто у нас в Україні можна побачити 6-11-річних дітей, що грають в футбол м'ячами 5 розміру. Навіть на цілком серйозних турнірах. Давайте спробуємо розібратися чи це добре.

 У будь-якого відомого виробника м'ячів є в асортименті м'ячі 3, 4 (бувають навіть 1 і 2) розміру. Так, наприклад, MITRE представляє градацію м'ячів щодо віку:

Вік

Розмір м'яча

3-6 років

2

6-9 років

3

9-14 років

4

14+

5

 

В принципі, така відповідність не відрізняється від представлених шкал іншими великими виробниками.

Дитячі / юніорські м'ячі відрізняються від дорослих розміром і, відповідно, вагою. Розмір м'яча має дуже важливе значення при відточуванні майстерності навіть у дорослих футболістів, наприклад, щоб домогтися кращої техніки дриблінгу, професіонали тренуються м'ячами меншого розміру, аж до тенісних. Дітям же м'ячі, підібрані відповідно до їхнього віку, дозволяють досягти видимого прогресу в рівні володіння м'ячем значно швидше, просто тому, що їм зручніше. Звичайно, завжди можна згадати геніальних футболістів на кшталт Марадони і Рональдо, які виросли в бідності, і навряд чи грали м'ячами, які підходили їм за віком. Але тут потрібно також не забувати, що ці зірки з дитинства були одержимі футболом, вони грали і грали, багато сотень годин, перш ніж досягли висот, коли їх помітили. Так, наприклад, за інформацією з відкритих джерел, Кріштіану Роналдо проводив за грою в футбол близько 1000 годин на рік, будучи дитиною. І звичайно це неможливо зробити без шкоди для інших занятть.

А тепер давайте подумаємо ще про один аспект, для цього проведу аналогію: якщо чотирирічку посадити на дорослий велосипед з великим діаметром коліс і попросити їхати - чи поїде він? Може, і поїде. Але чи буде йому зручно, чи буде така їзда приносити задоволення дитині? Адже ми хочемо, щоб і йому подобалося, а не тільки нам. І найважливіше - чи буде така їзда безпечною?

І ось він важливий пункт - безпека. Мускулатура, скелет, зв'язки дітей ще не як у дорослих. І різниця у вазі м'яча тим відчутніша для них. Крім того, навіть сучасні м'ячі з поліуретанової покришкою вбирають вологу і стають важчими при грі в мокру погоду. Різниця у вазі між 3 і 5 розміром може бути більше 100 г: 340 г (3 розмір) і 450 г (5 розмір). І це багато, навіть при ударі ногою. А якщо діти ще й головою намагаються бити по м'ячу? Строго кажучи, цього до 14 років взагалі не варто робити. Так, наприклад, Федерація футболу Сполучених Штатів, рекомендує не використовувати удари головою до 10 років, з 11 до 13 років такі удари можливі, але в дуже обмеженій кількості.

Якщо продовжити розглядати західний підхід до навчання грі в футбол, то можна переконатися в тому, що до вибору розміру м'яча там ставляться більш строго і свідомо, ніж у нас. Наприклад, в англійських дитячих футбольних школах, розмір м'яча підбирають відповідно до рекомендацій виробників, завдяки чому 5-7-річних дітей, що тренуються дорослими м'ячами, складніше побачити.

Футбол - приголомшлива гра, динамічна, що розвиває в дітях командний дух, дозволяє розвинутися їм атлетично. І зовсім не обов'язково, щоб дитина стала наступним Мессі. Було б здорово, звичайно, але не обов'язково. Головне, що ця гра зміцнить його фізично і морально. І буде дуже добре, якщо батьки підтримають дитину в прагненні до спорту і створять для цього комфортні умови, в тому числі, підбираючи дитині відповідний м'яч. Тим більше що зробити це зараз дуже просто.

Найкращі  Дитячі і юніорські м'ячі та інвентар для тренувань від британського бренду MITRE ви знайдете в нашому інтернет-магазині.